Mineral Guard Europe Sp. z o.o.

Okrzemki Naturalne DiatoNat®

Naturalne wspomaganie zdrowia

 Mineral Guard Europe jest polską firmą rodzinną oferującą najwyższej jakości naturalne produkty mineralne na rynku suplementów i środków pielęgnacyjnych codziennego użytku. Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom, firma wprowadziła diatomit (tzw. amorficzną ziemię okrzemkową) przeznaczony specjalnie dla ludzi. Produkt, odznaczający się najwyższym dostępnym stopniem czystości oraz szczególną jakością składu, nazwano Okrzemki Naturalne, aby odróżnić go od innej oferowanej na rynku ziemi okrzemkowej. DiatoNat® Human to krzemionkowe pancerzyki okrzemek, pochodzące z polodowcowego słodkowodnego złoża o unikalnej czystości i jakości. Zawierają mniej niż 0,5% krystalicznej krzemionki. Nie zostały w jakikolwiek sposób zmodyfikowane strukturalnie czy chemicznie – jest to produkt całkowicie naturalny i nieprzetworzony. DiatoNat® Human jako jedyny na rynku jest śnieżnobiały, wyjątkowo drobny oraz nie posiada ciemnych frakcji osiadających na dnie po wymieszaniu z wodą. Pancerze Okrzemek Naturalnych mają porowatą strukturę, co nadaje im szereg unikalnych właściwości przestrzennych oraz stanowią naturalne źródło przyswajalnego krzemu – pierwiastka niezbędnego w każdym organizmie i zapewniającego wiele korzyści zdrowotnych.

Diatomit jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących naturalnych produktów służących dobremu zdrowiu i kondycji ludzi oraz bezpieczeństwu środowiska, chcących przywrócić organizmowi równowagę oraz preferujących zdrowy, ekologiczny tryb życia.

Ziemia okrzemkowa – charakterystyka

Ziemia okrzemkowa, inaczej diatomit lub ziemia diatomowa, to skamieniałe pozostałości po pancerzach okrzemek, które miliony lat temu obumarły w środowisku wodnym, a następnie w procesie wysychania zbiorników utworzyły złoża skał osadowych organogenicznych. Ziemia okrzemkowa wydobywana jest z pokładów na całym świecie w ilości wielu milionów ton rocznie. Co ważne, właściwości i zastosowanie diatomitu różnią się diametralnie zależnie od pochodzenia. Złoża słodkowodne charakteryzują się stabilną zawartością okrzemek o stałym, wytrzymałym kształcie pancerzy. Co więcej, pancerze takich okrzemek powinny charakteryzować się porowatością – licznymi otworkami w ściankach. Słonowodne złoża są niejednorodne – zawierają mieszaninę różnych typów okrzemek o odmiennej budowie, a ich skamieniałe pancerze są stosunkowo łamliwe i łatwo się kruszą. Ponadto najczęściej są zanieczyszczone. Zawierają duże ilości różnych innych składników, blokujących otwory w pancerzykach, co poważnie redukuje skuteczność działania okrzemek i czyni je nieprzydatnymi dla celów zdrowotnych. Jednolity skład, trwała struktura budowy oraz brak zanieczyszczeń są niezbędne dla efektywności zdrowotnego działania diatomitu. Istotnym aspektem jest również amorficzna, czyli niekrystaliczna, forma stosowanej ziemi okrzemkowej. Krystaliczna krzemionka posiada bardzo twarde, ostre i stosunkowo grube cząstki, które są niebezpieczne dla ścian przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt. Amorficzna krzemionka jest natomiast delikatniejsza, łagodnie ociera się o drogi trawienne, nie powodując uszkodzeń.

Słodkowodne, polodowcowe pancerzyki okrzemek o porowatej strukturze.

Muszą być amorficzne – posiadać strukturę niekrystaliczną. Tylko takie nadają się do celów spożywczych.

Przykład okrzemek słonowodnych

Najlepsza do spożycia ziemia okrzemkowa to taka, która zawiera min. 91-95% amorficznej krzemionki. Jej złoża odznaczają się wysoką czystością i zawierają stabilne, niewielkie ilości innych składników, które osadzały się jednocześnie z okrzemkami. Często odpowiednie są słodkowodne złoża górskie, utworzone w wyniku rozpuszczania bardzo czystego śniegu i lodu. Rozpuszczony śnieg i lód były źródłem wody, w której później żyły okrzemki. Tego typu, wyjątkowo czyste amorficzne złoża określamy mianem „food grade” – jakości spożywczej FCC (Food Chemical Codex Grade) przyznanej według standardów amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration). Należy mieć na uwadze, że amorficzna krzemionka występująca w stanie naturalnym jest rzadką odmianą mineralną. Krzemionka przechodzi w stan krystaliczny w warunkach wyższych temperatur przy aktywności wulkanicznej lub w wyniku przemysłowej działalności człowieka. Ziemia okrzemkowa zawierająca krystaliczną krzemionkę (kalcynowaną) jest używana w systemach filtracji, np. w basenach kąpielowych. Drobnokrystaliczna krzemionka jest bardzo niebezpieczna, kiedy jest wdychana lub gdy dostanie się do układu trawiennego.

Struktura krzemionki 2D: amorficzna.

Struktura krzemionki 2D: krystaliczna

Krystaliczna krzemionka jest stosunkowo ostra w dotyku i ma kolor różowawy lub biały (pochodzenie słodkowodne – jak ta powyżej) lub brązowy, szary (pochodzenie słonowodne).

Krzemionka pochodzenia słonowodnego. Również nie nadaje się jako środek spożywczy.

 

Amorficzna (niekrystaliczna) krzemionka pochodzenia słodkowodnego typu „food grade”. Może być stosowana jako suplement diety lub dodatek do żywności.

Ziemia okrzemkowa przeznaczona jako suplement jest biała, miękka w dotyku i ma kolor biały lub biało-kremowy. Szare lub brązowe krzemionki amorficzne pochodzenia słodkowodnego również mogą być typu „food grade”, ale nadają się tylko jako dodatek do pasz lub składnik naturalnych nawozów ze względu na nieco wyższą zawartość innych substancji mineralnych w składzie.

Mechanizm działania

Mechanizm działania ziemi okrzemkowej w organizmie można rozpatrywać na dwojaki sposób – w niewielkiej części jest wchłaniana, reszta natomiast przechodzi przez jelita aż do wydalenia. Podczas przemieszczania diatomitu przez układ trawienny ma miejsce szereg ważnych zdarzeń. Okrzemki żyły w środowisku wodnym, ich pancerze są więc nierozpuszczalne w wodzie. Podane do spożycia przemieszczają się przez układ pokarmowy w stanie w większości nietkniętym. Przechodzą także przez żołądek, gdzie przebywają w żrących sokach trawiennych. Tam właśnie pewna ilość ulega wchłonięciu do krwioobiegu w postaci kwasu ortokrzemowego H4SiO4. Kwas ten powstaje poprzez reakcję krzemionki z dwiema cząsteczkami wody i jest w naturze biologicznie aktywną formą krzemionki oraz krzemu. Ziemia okrzemkowa może więc stanowić źródło przyswajalnego krzemu. Stosunkowo niewielkie jej ilości ulegają przemianom metabolicznym. Reszta, która przechodzi dalej, napotyka na swojej drogi różnego rodzaju złogi oraz nieczystości i, dzięki swojej unikalnej strukturze przestrzennej, wymiata je na zewnątrz organizmu.

Naturalne źródło krzemu

Krzem – pierwiastek zdrowia. Krzem jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych pierwiastków dla wszystkich żywych organizmów, jednocześnie jego znaczenie dla zdrowia każdego z nas wciąż jest niedoceniane. Pierwiastek o nazwie chemicznej Si, drugi najbardziej powszechny na Ziemi, zaraz po tlenie. Natomiast krzemiany, pochodne krzemu, stanowią znaczną większość wśród skał tworzących skorupę naszej Planety – ponad 90%. Naukowcy, wymiennie z węglem, podstawowym pierwiastkiem życia nazywają właśnie krzem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że liczne problemy zdrowotne mogą wynikać z niedoboru krzemu w organizmie. Pierwiastek ten to niezwykle ważny budulec mnóstwa struktur w naszym ciele, głównie tkanki łącznej, czyli: kości, ścięgien, stawów, chrząstek, naczyń krwionośnych, skóry, włosów, paznokci. Bez niego wiele istotnych procesów w organizmie nie miałoby miejsca. Przykładowo, krzem jest odpowiedzialny za prawidłową mineralizację kości, utrzymanie kondycji naczyń krwionośnych, syntezę związków niezbędnych w budowie skóry, odpowiednie funkcjonowanie układu moczowego i wiele innych. Tak, krzem z całą pewnością zasługuje na miano pierwiastka zdrowia i życia.

Krzem w diecie. Monokulturowe uprawy roślin, a także coraz częstsze uprawy bez kontaktu z glebą powodują, że pożywienie jest ubogie w mikroelementy absolutnie niezbędne dla zdrowia człowieka, w tym krzem. Potrzebujemy go min. 55 mg dziennie przez cały okres życia. Badacze twierdzą, że obecnie owoce i warzywa dostarczają nam jedynie 1/5 zapotrzebowania na krzem. Pamiętać też musimy, że część uzyskanego krzemu wydalamy codziennie poprzez układ moczowy. Wiele problemów zdrowotnych może wynikać z niedoboru krzemu w diecie. W pożywieniu krzem możemy znaleźć m.in. w: ziołach, szczególnie skrzypie polnym, ziarnach zbóż, skórkach owoców, warzywach, mięsie, szczypiorku, czosnku i innych. Zazwyczaj jednak nasza dieta jest tak skonstruowana, że nie dostarcza odpowiedniej ilości krzemu i powstają niedobory. Szczególnie osoby starsze, po urazach mechanicznych oraz kobiety w ciąży potrzebują pobierać więcej tego pierwiastka. Typowe objawy niedoboru krzemu w organizmie to przykładowo: zła kondycja włosów, skóry i paznokci, słabe kości i stawy, kruche naczynia krwionośne. Dlatego bardzo istotne jest, aby przez całe życie zapewniać sobie właściwą dawkę krzemu poprzez stosowanie odpowiedniej diety lub uzupełnianie zapotrzebowania za pomocą suplementów zawierających przyswajalną jego formę.

Krzem jako suplement. Okrzemki Naturalne DiatoNat® Human pomagają uzupełniać niedobory krzemu w organizmie. Ze względu na obecny wysoki stopień przetworzenia żywności, bardzo trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krzem jedynie z pożywienia, dlatego zwykle konieczne jest stosowanie suplementów. Na rynku można spotkać wiele suplementów z krzemem, szczególnie popularnym można uznać te „na włosy i paznokcie”, dostępne często w tabletkach bądź kapsułkach. Niestety okazuje się, że krzem w takiej formie jest bardzo mało przyswajalny – jedynie na poziomie ok. 3%. Jak wspomniano wcześniej, amorficzna ziemia okrzemkowa może być stosowana u ludzi w celu pozyskania do organizmu krzemu w przyswajalnej formie kwasu ortokrzemowego.

Oczyszczanie organizmu

Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Metodą pomocy organizmowi jest eliminacja toksyn, przyczyn wielu problemów zdrowotnych. Pancerzyki Okrzemek DiatoNat® Human mają wielkość kilkunastu mikrometrów każdy. Pancerzyki te posiadają silny ładunek ujemny, przyciągający dodatnio naładowane szkodliwe substancje, takie jak: pozostałości po grzybach, pleśni, bakteriach i lekach, endotoksyny, pestycydy oraz kationy metali ciężkich. Powoduje to wiązanie ich w porowatej strukturze pancerzyków i wydalanie z organizmu. Stwierdzono również zjawisko absorbowania związków metyl rtęciowych [CH3Hg]+ (rtęć uwalnia się z wypełnienia amalgamatowego zęba, a przebywając w jelicie, tworzy związki metyl rtęciowe) oraz białkopodobnych toksyn produkowanych w wyniku zatruć układu pokarmowego. Dodatkowo pancerzyki, przechodząc przez jelita, delikatnie skrobią jego ścianki, wymiatając z organizmu zanieczyszczenia i wszelkie złogi pokarmowe na tyle delikatnie, że jednocześnie nie uszkadzają błon śluzowych. Po kilku miesiącach przyjmowania Okrzemek Naturalnych jelita są czyste i mogą efektywnie przyswajać składniki odżywcze. Oczyszczanie z toksyn i zanieczyszczeń wspomaga system odpornościowy, skutkując lepszą obroną przed chorobami, pasożytami i innymi infekcjami.

Wspomaganie zwalczania pasożytów

Wiele pasożytów może infekować organizm człowieka. Niektóre z nich są szkodliwe z powodu wydalania do naszego organizmu toksyn, inne mogą pozbawiać nas ważnych substancji odżywczych. Okrzemki, ze względu na specyficzną budowę strukturalną krzemionkowych pancerzy, przechodząc przez układ pokarmowy, naruszają powłoki pasożytów i ich form oraz zapobiegają dalszemu rozmnażaniu się, następnie są wydalane. Zdarzenia te mają charakter fizyczny, szorstka powierzchnia pancerzy mechanicznie ociera się o pasożyty, powodując ich uszkodzenia. Dodatkowo, porowate pancerze wchłaniają ze środowiska zewnętrznego wodę, co działa na ciała pasożytów odwadniająco. Jednocześnie cylindryczne pancerzyki, dzięki swoim zdolnościom adsorpcyjnym, wiążą toksyny i złogi po pasożytach, ułatwiając ich wydalenie. Organizm wolny od pasożytów odzyskuje prawidłową kondycję i harmonię.

Wspomaganie leczenia wielu schorzeń

Okrzemki łączą się w przewodzie pokarmowym z sokami trawiennymi, w wyniku czego powstaje wysoce przyswajalny krzem w postaci biologicznie czynnego i bezpiecznego kwasu ortokrzemowego, który może pomóc m.in. w bólach stawowych, artretyzmie, lepszym gojeniu się ran i złamań, regulowaniu ciśnienia krwi, zaparciach, chorobie Alzheimera, osteoporozie i innych dolegliwościach. Krzem jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tkanek łącznych, czyli właśnie m.in. kości, stawów, chrząstek, naczyń krwionośnych, błon, skóry i jej wytworów.

Piękna cera, włosy i paznokcie

Zmiany na skórze mogą być efektem próby wydalania toksyn przez nasz organizm. Aby im zapobiec, należy oczyścić organizm. Dla zdrowej cery, włosów i paznokci niezbędne jest także uzupełnianie niedoborów krzemu. Cienkie, rozdwajające się włosy, łamliwe paznokcie i niezdrowo wyglądająca cera to często efekt braku krzemu. Przyjmowanie Okrzemek to korzyść 2 w 1 – pomagają w detoksykacji oraz dostarczają organizmowi niezbędny krzem, zapewniając skórze, włosom i paznokciom zdrowy, piękny wygląd.

Jak stosować DiatoNat® Human?

Okrzemki Naturalne najlepiej przyjmować rano przed posiłkiem w ilości 1 łyżeczki (3 g, miarka dołączona do opakowania) dziennie. Okrzemki należy rozmieszać w szklance lub mniejszej ilości wody lub innego płynu. Podczas kuracji należy pić dużo płynów – min. 2l wody dziennie. Obserwuj reakcję swojego organizmu. Jeżeli czujesz, że dzienna porcja jest zbyt duża, zmniejsz ją do 0,5 łyżeczki (1,5 g) i stopniowo zwiększaj. W przypadku, gdy zwiększy się dawkę zbyt szybko, mogą wystąpić objawy grypopodobne jako reakcja na gwałtowne oczyszczanie organizmu. Tempo zwiększania dziennej porcji i docelowa porcja zależą od indywidualnych preferencji. Produkt można stosować przez kilka miesięcy (do 6 miesięcy), później należy zrobić miesiąc przerwy. U dzieci od 12 roku życia dzienną porcję należy zmniejszyć o połowę. Przy podejrzeniu infekcji pasożytniczej zaleca się przyjmowanie dodatkowo enzymów trawiennych, aby wzmóc proces rozkładu martwych organizmów.

Ziemia okrzemkowa rozmieszana z wodą.

Naturalne krzemowe kosmetyki

Ziemia okrzemkowa znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Diatomit można stosować na przykład do sporządzania maseczek, kremów czy peelingów krzemowych do twarzy i ciała, a także jako dodatek do środków myjących. Niektórzy bardzo chwalą sobie płukanki do ust powstające poprzez zmieszanie okrzemek z wodą. Firma Mineral Guard oferuje również okrzemkową zasypkę kosmetyczną do skóry DiatoNat® Spill. Zasypka została stworzona w oparciu o specjalnie dobrane złoże zapewniające znakomite właściwości łagodzące i kojące. Jest środkiem pielęgnacyjnym odpowiednim na podrażnienia i odparzenia skóry. Idealna do delikatnych obszarów ciała. Pomaga osuszać podrażnione miejsca.  Zapewnia uczucie świeżej, aksamitnej skóry. Do stosowania także przy wzmożonej potliwości skóry. Praktyczna nakrętka z dziurkowanym wierzchem zapewnia wygodną i precyzyjną aplikację na skórę. Obecnie kosmetyki tworzone wyłącznie z naturalnych produktów zyskują coraz większą popularność – są zdrowe i bezpieczne dla nas, ale też dla środowiska naturalnego. Zastosowanie ziemi okrzemkowej w kosmetyce to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla kosmetyków wytwarzanych z syntetycznych składników.

Okrzemki Naturalne dla zwierząt – dla wspomagania zdrowia domowych pupili

Proponujemy także Okrzemki dla zwierząt domowych DiatoNat® Pet, które także odznaczają się wysoką czystością i jakością. Niewielkie ilości pierwiastków śladowych specjalnie dobranego złoża dają pupilowi szereg dodatkowych składników mineralnych. Produkt bogaty w krzem, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej – kości, stawów, naczyń krwionośnych, skóry, sierści czy piór. Unikalna budowa strukturalna okrzemek przyczynia się do eliminacji złogów i toksyn z organizmu oraz mechanicznie wspomaga zwalczanie wewnętrznych i zewnętrznych pasożytów. Wszystko to przyczynia się do znaczącej poprawy kondycji i zdrowia pupila. nr WET PL α14083395p.

Firma posiada certyfikat BIO i EKO nr UKE1158/10-03, wydany przez angielską rządową instytucję certyfikującą zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej 834/2007, świadczący o ekologicznym pochodzeniu produktów, a także współpracuje z akredytowanym laboratorium badawczym. Zachęcamy do sięgnięcia po więcej informacji na temat Okrzemek, ich działania i zastosowania na stronie: www.mineral-guard.com.pl.

 

Mineral Guard Europe Sp. z o.o.

www.mineral-guard.com.pl

[email protected]

 

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera